Devil’s Attorney

Posted: 27/10/2014 by Jack in Příspěvky

S mobilními hrami je to těžké. Buď jsou to pokusy rychle vydělat na nějakém populárním IP, nebo jsou plné skrytých poplatků, nebo nechápou, že na mobilu zrovna nejde okouzlit super grafikou, nebo se snaží přenést hratelnost z PC a konzolí a nechápou, že na mobilu se to tak ovládat nedá (D-pad na displeji, bleh). Proto, když se objeví výjimka, je potřeba ji vychválit, aby vývojářům konečně došlo, jak se to má dělat, a Devil’s Attorney takovou výjimkou určitě je.

V Devil’s Attorney hrajete za obhájce jménem Max McMann, jehož služby vyhledávají především ne zcela morální klienti. Jeho úkolem je zprostit je u soudu obvinění, čistě za pomocí svých právnických schopností. Pokud se mu to povede, získá nějaké peníze, pokud to zvládne rychle, dostane jich víc, když se mu to nepovede, může to zkusit znova. Za peníze si pak může vylepšovat své schopnosti nebo získávat nové.

Jak přesně ve hře probíhá soud? Je to něco mezi tahovou strategií a puzzle. Na jedné straně stojíte vy jako obhájce a máte k dispozici akční body a “zdraví”, proti vám stojí žalobce, který má k dispozici svědky a důkazy (kteří každý tah útočí na vaše zdraví) a různé experty, ochranu svědků apod., kteří poskytují různé bonusy nebo ochranu. Každý z nich má své “zdraví” (důvěryhodnost), pokud o něj přijde, jde ze hry. Vy jako hráč máte různé schopnosti, kterými můžete snižovat důvěryhodnost obžaloby, snižovat jejich poškození a podobně, a ve chvíli, kdy se vám podaří odstranit všechny prvky obžaloby, vyhráváte soud.

Tolik ke strategickým prvkům. Puzzle je to v tom, že dost často existuje řešení, kterým můžete vyhrát soud, aniž by se obžaloba vůbec dostala ke slovu. Ne každý případ lze takto vyřešit a neexistuje jednotná strategie, jak to udělat, je to prostě o tom prozkoumat protivníkovy možnosti, najít v nich nejslabší článek a po jeho odebrání se může celá obžaloba rozpadnout jako domeček z karet. Pokud proti vám obžaloba postaví například jen jeden důkaz, který ale posilují a léčí tři experti, stačí odebrat ten důkaz a celá obžaloba jde do kytek, protože bez důkazu experti nic nezmůžou.

Hratelnostně je to zábava na chvilku přemýšlení, ale kde si mě Devil’s Attorney získal je styl a scénář. Nejen, že má skvělé intro, ale celá hra vypadá skvěle (všechno to jsou 2D ilustrace, takže by to vaše zařízení nemělo příliš zatížit), a je i dobře napsaná. Každý klient a případ je lehce popsán a před každým soudem se Max špičkuje s tím žalobcem, proti kterému právě nastupuje. Je to vtipné, plné narážek, slovních hříček a postavy kupodivu mají i něco jako charakterový oblouk. Pravda, jeden by si zasloužil i Max sám, ale člověk nemůže mít všechno a nevím, jak by se něco takového dalo vtěsnat do herních mechanik v té podobě, v jaké jsou.

Devil’s Attorney mě příjemně překvapil a rozhodně ho můžu srdečně doporučit. Je to tahová hra, takže nemusíte nikam spěchat, ovládá se dobře (byť bych u soudu uvítal méně scrollování mezi dostupnými akcemi) a vydrží celkem dlouho (více než 50 případů a dvě obtížnosti).

K dispozici je pro Android i iVěci.

Advertisements
Comments
  1. Tak jsem si udělal čas a hru pořádně dohrál a jediné mínus je rozpětí u schopností.
    Já bych dal fixní účinek a větší obtížnost.

Zanechte komentář

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s