Adventurní tipy – Posel smrti

Posted: 05/09/2013 by Brominka in Příspěvky
Tags: , , , ,

Posel smrti (2003) – První díl ze tři, od českého studia Unknow Identity.
V angličtině – The Black Mirror. Na úvod se můžete podívat zde.

Podíváme se na zoubek jedné z nejúžasnějších českých adventur, kterou byste si určitě měli zahrát, jinak jako byste nebyli hráči adventur a Češi :).

posel smrti 1aNejdříve si něco řekneme k technické stránce. Má suprový český dabing a na tehdejší dobu krásnou grafiku. Příběh je zasazený do hororové atmosféry, kterou dobře vystihuje počasí v Anglii, takže je po většinu času zataženo, ponurou a deštivo. “Nejlepší” počasí na procházení se po městečku a lesa v okolí. Tím jsem vám nastínila atmosféru, ve které se budete po celou dobu ve hře pohybovat.

Děj začíná na úchvatném zámku zvaný Black Mirror a  v nedalekém městečku Willowcreek v roce 1981. Všude to vypadá, jako kdyby se zastavil čas. Nejsou zde žádné silnice, žádné auta. Aspoň elektřinu zde před časem zavedli. A v tom přijdeme na scénu my jako Samuel Gordon, který odjel z panství Gordonů Black Mirror, poté co se stala nehoda na panství, kterou chtěl pohřbít hluboko v srdci. Po dvanácti letech ho zpět do Black Mirror přivádí úmrtí jeho dědečka Williama, který záhadným způsobem vypadl z věže své pracovny. Babička Viktorie a detektiv Collier si myslí, že jde o sebevraždu. I když všechno tomu nasvědčuje, dveře byly zamknuté zevnitř, okno otevřené. Proč by to udělal? Co motiv? Proč nikdo pracovnu neprohledal a nehledal stopy? A proč je u místa úmrtí podivný krvavý symbol? Předtím tam nebyl…

Posel smrti 1b

A teď přichází naše chvíle. Jsme jediný kdo nechce vzít na vědomí, že by dědeček spáchal sebevraždu. Neměl sebemenší důvod. Ale nikdo se v tom nechce šťourat a tak musíme vyšetřování vzít  do vlastních rukou. Při pátrání budete narážet na vyšetřovatele Colliera, které mu se nelíbí, že se mu do případu chystáte šťourat. Samuel zapátrá i do minulosti o panství, o příbuzných, o černé historii svého rodu a co zjistí při svém pátrání, ho zděsí. Hlavně přijdete na to, po čem William pátral a nestihl dokončit. Zvědavost Samuelovi nedá spát a v hledání pokračuje. Pátrání po minulosti vás zavede na nejrůznější místa v okolí i do takových, o kterých jste do teď neměli ani ponětí. Podíváte se do stoky pod zámkem, na hřbitov, do domu rodinného doktora Hermana, do starého sanatoria…

Hra je označovaná za hororovou adventuru a detektivku. Místy má až mrazivou atmosféru a počasí v Anglii tomu jen nahrává. Děj se odehrává převážně k večeru, při západu slunce nebo v noci.  Téměř nepřetržitě prší, různé efekty, ať už grafické nebo zvukové např. padání listí ze stromů, pohupující se větve, kapky vody dopadající na hladinu louží, hromy, vítr… Iluze byla někdy až tak dokonalá, že jsem se občas bála přecházet mezi některými lokacemi, aby tam něco na mě nečíhalo :).

Graficky se mi nejvíce líbil zámek a jeho vybavení, protože si tvůrci dali velmi záležet na věrnosti tehdejších detailů. Je zde spousty dobových fotografii, kreseb a obrazů. Vycházeli ze skutečného anglického venkova.

V příběhu je dvaadvacet postav. Každá má svojí vlastní historii, povahu a styl projevu, a to neplatí jen o živých postavách, ale i o těch dávno zemřelých (zápisky v deníku jednoho z dělníků).

Jako v každé adventuře, i zde najdete všemožné druhy puzzlů a hádanek. Po šesti kapitolách jich je rozmístěno ve hře zhruba patnáct. Najdete zde i klasické skládání roztrhaných dopisů nebo nastavování různých pák, určitě stojí za zmínku několik originálních logických či slovních hádanek, které otvírají vchod do staré podzemní hrobky nebo slouží jako klíč k nejrůznějším skrýším. K rébusům neexistuje žádná přímá nápověda, vše lze logicky vyvodit (nebo mě osobně to tak přišlo 🙂 ), takže často nepřicházelo na řadu zkoušet “všechno na všechno”. I když k některým rébusům je potřeba mít určitě znalosti, např. znát symboly zvěrokruhu a jejich přesné pořadí.

Posel smrti 1c

V ovládání hry je jedna “skrytá” možnost. Používám slovo skrytá, protože tohle tlačítko se moc často nepoužívá a proto ho po většinu času zapomene občas použít je to pravé tlačítko myši. Kvůli tomuto tlačítku jsem se ve hře zasekla celkem na dlouho dobu, hledala jsem možnosti jak určitou věc získat a chodila po okolí, jestli jsem někde nezapomněla vzít nějaký předmět, který by mi pomohl. Nakonec po x hodinách jsem zjistila, že stačilo kliknout pravým tlačítkem a zádrhel byl vzápětí vyřešen, ale jinak jde děj plynule a tím vás vtáhne lehce do příběhu rodu Gordnů.

Postavy dabovalo 16 herců, např. Květa Fialová (Victorie), Pavel Soukup (Samuelův strýc Robert), již zesnulý Radoslav Brzobohatý (zámecký sluha Bates) a Vladimír Čech (doktor Herman), hlavního hrdinu Michal Dlouhý.

Přeji krásnou a hororovou hru ;).

Advertisements

Zanechte komentář

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s