Ještě než skončí Steam Summer Sale…

Posted: 22/07/2013 by Jack in Příspěvky

Letos byla SSS zaměřená primárně na kartičky a AAA tituly a spousta kvalitních indie her bohužel ostrouhala. Ne proto, že by nebyly v slevě, ale proto, že prostě nebyly vidět na hlavní stránce Steamu a nedostaly kartičky a pokud je někdo chtěl, musel se prohrabávat Steamem sám. Takovou nespravedlnost se musím pokusit napravit, dokud je ještě čas.

Pokusím se vám teď doporučit pár kvalitních titulů, které jsem na hlavní stránce Steamu neviděl, a které jsou ve slevě alespoň 50%:


Thomas Was Alone
“Thomas byl sám. Wow, to je ale divná první myšlenka.”

Nádherně minimalistická 2D puzze skákačka, v hlavní roli s barevnými obdélníky. Pardon, s Thomasem, Johnem, Claire, Laurou, Jamesem, Sarah a Chrisem. Autorovi se totiž těm obdélníkům podařilo vdechnout mnohem víc osobnosti, než má spousta plně dabovaných, motion-capturovaných postav ve AAA hrách. Každý obdélník má jiné vlastnosti a řešení puzzlů je tak skvělá metafora pro přátele, kteří si pomáhají překonávat překážky. Kdo se vyznáte v retro hrách, tahle hra vám může připomínat The Lost Vikings.


Bastion
“Pořádné příběhy mají začínat na začátku. S tímhle to tak snadno nepůjde.”

Izometrické 2D akční RPG. Kluk se probudí v postapokalyptickém fantasy světě a snaží se zjistit, co se stalo a co může udělat. Tahle hra vyniká především svým zpracováním – grafika je naprosto nádherná, barevná a člověk si jen zřídka uvědomuje, že je vlastně v postapo světě a tehdy si vždycky řekne, jak krásně to tam muselo vypadat před katastrofou. Soundtrack je skvělý a rozhodně stojí i za samostatný poslech, a Bastion má navíc vyprávěče, který výtečně komentuje téměř vše, co se ve hře děje. RPG prvky nejsou až tak výrazné, jde “jen” o získávání nového vybavení, ale každý nový kousek ve vašem arzenálu se výrazně liší od všech předchozích a mění styl hry. Jako bonus je možné tuto hru vidět jako metaforu pro rozchod a následné vyrovnání se s ním.


To the Moon“Vždycky jsem chtěl letět na Měsíc.”

Skoro se zdráhám říkat To the Moon “hra”, podle mě má blíže spíš k interaktivnímu komiksu. Vizuálně je zpracovaná thruba ve stylu RPG her na SNES, ale je to adventura (s puzzle minihrou) s nádhernou hudbou a založená na příběhu. Nechci vám ho tu nijak spoilovat, ale rozhodně stojí za to. Tahle hra je perfektní Turingův test, kdo si u ní alespoň jednou nezapláče, je robot. A kupte si ji se soundtrackem.

Psychonauts“Lidská mysl: 1000 km synaptických spojů, dvě deci mozkomíšního moku, 1500 gramů složité nervové tkáně… třílibrová kupka snů.”

Hra legendárního designéra Tima Schafera, který je už unavený z toho, jak se každá jeho hra stane kultovním hitem. 3D skákačka s klukem jménem Raz v hlavní roli. Raz uteče od cirkusu, aby se mohl zúčastnit letního tábora pro telepaticky nadané děti. Unikátní zasazení téhle hry umožňuje skutečně divoký design levelů, kdy se ocitnete na letním táboře Whispering Rock a jeho okolí, ale zároveň také vnikáte do hlav jeho obyvatelům. Jejich mysli vždy odpovídají jejich osobnostem a případným psychologickým poruchám a můžete v nich najít potlačené vzpomínky, emocionální zátěž a figmenty představivosti. Nezapomenutelné jsou například levely v hlavě paranoika, kde jsou za každým rohem tajní agenti, nebo level, kde jste v kůži Godzilly a děsíte obyvatele prťavého městečka (alespoň než se objeví jeho ochránce). Psychonauts jsou skvělí, vtipní, originální, takže na co ještě čekáte?

Cave Story+“Cave Story je skákačka a střílečka. Prozkoumávejte jeskyně, dokud se nedostanete na konec. Taky si hru můžete ukládat a pokračovat tam, kde jste přestali.”

Autorův skromný popis hraničí s parodií na recenze. Je přesný, ale ani v nejmenším nepopisuje, o čem Cave Story skutečně je. Kromě skákání a střílení (které by bylo dost zábavné samo o sobě) má skvělý design levelů, potvor a hlavně zajímavý příběh, který má několik konců. Ač na to možná na první pohled nevypadá, tahle hra je skvělá, zábavná a vtipná. Cave Story+ je vylepšená verze s lepší grafikou a hudbou, původní verze je k mání zdarma.

Bonus zdarma: The Stanley Parable“Toto je příběh muže jménem Stanley.”

The Stanley Parable je mod pro Half-Life 2 (myslím, že nemusíte ani vlastnit HL2, stačí Source SDK, který je zdarma), který experimentuje s nelineárním příběhem, s vypravěčem a dalšími herními prvky. The Stanley Parable je ale zábavná a i když trvá jen hodinu nebo dvě, je to rozhodně zajímavé zpestření volného času.

Advertisements
Comments
  1. BioshockedCZ says:

    Většina zmíněných her už byla několikrát propagována a prodávána levně v Humble Bundle, tak nevím, proč by se jim měla ještě věnovat plná pozornost znovu ve Steam slevách. Krom toho autor mohl pohlédnout i na méně známé (a výborné) indie hry, např. They Bleed Pixels.

Zanechte komentář

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s