Xbox 180°

Posted: 19/06/2013 by Jack in Úvahy
Tags: ,

Microsoft zruší u Xbone nutnost každých 24 hodin dokazovat, že nejste pirát, umožní přeprodávání her a zruší regionální omezení. To je bomba hned z několika důvodů.

Xbox One bude “jen” výkonnější Xbox 360, model konzolí se nijak zvlášť nezmění. Strčíte do ní disk a bude fungovat. Ještě zbývá otázka, jak to bude s tím jejich slavným “cloudem” a Kinectem, ale teď už je celkem jisté, že další generace konzolí nepřinese kromě blýskavější grafiky nic nového. Z toho je mi celkem smutno. To, o co se Microsoft snažil mohlo hrám prospět a posunout je zase o kus dál. Mimo jiné to totiž znamená, že jejich model sdílení herních licencí s rodinou a přáteli vyletěl komínem. To mohlo být něco nového a cool, škoda, že se to Microsoft snažil implementovat tak nešikovně.

V tuhle chvíli má Microsoft ten model připravený, ale na Xboxu One nebude. Objeví se na nějaké další konzoli? Vydá Microsoft “Xbox One-line” – verzi Xboxu bez mechaniky, která bude fungovat jen přes Internet s původně zamýšleným modelem? Bylo by to zajímavé řešení, rozhodně lepší, než to původní, polovičaté, které se tak úzkostlivě snažilo vyhovět jak offline, tak online hráčům a zároveň se vyhýbat klíčovým slovům jako je “DRM”, “always online” nebo “no used games”. Vyber si, hráči – chceš mít starou generaci konzolí vázanou na disky, a nebo novou, vázanou na tvůj účet, hratelnou odkudkoliv? Pokud by ten systém licencí byl srozumitelnější (na ten původní abyste si pomalu kreslili mapu), určitě by se našli tací, kteří by ho uvítali. Nakonec, Steam má zákazníků víc než dost.

Když už jsme u Steamu, vypadá to, že ten by mohl v budoucnu umožnit sdílení her s přáteli. Připočtěme k tomu chystaný Steam Box – “herní konzoli”, která bude ve skutečnosti PC se Steamem v režimu Big Picture – a dostaneme Xbox One před tou změnou, jenom lepší. Steam má totiž svoje megaslevy a dá se předpokládat, že to DRM a pravidla licencování nepokazí tak, jako Microsoft. Pravda totiž je, že lidé nechtějí prodávat a nakupovat použité hry, lidé prostě chtějí levné hry. Když si k tomu budou navíc moci zahrát své hry z jakéhokoliv počítače, Steam Boxu nebo Xboxu a přitom jim zůstane alespoň základní možnost se o ně podělit (např. je na pár dní půjčit kamarádovi) budou šťastní.

Hodně by mě zajímalo, co Microsoft k tomuhle kroku přimělo. Oni sice tvrdí, že “naslouchají komunitě”, ale Microsoft vdžycky mluvil takovým strašným marketingovým BS speakem, že to může znamenat cokoliv. Osobně si myslím, že v tom hraje velkou roli to, že na ně začala nadávat i americká armáda. Ta je totiž velkým zákazníkem (vojáci se na Blízkém Východě musí nějak zabavit) a poštvat ji proti sobě by nebyl úplně nejmoudřejší krok. Dovolím si ale trochu optimismu, a budu si alespoň chvíli myslet, že stěžování si na Internetu může něco změnit.

P.S.: Připravte se na to, že až půjde po Steamu půjčovat hry, začnu vás bombardovat Spec Ops: The Line.

Advertisements

Zanechte komentář

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s