Zombíci, nacisti, teroristi a jiná havěť

Posted: 22/04/2013 by Jack in Příspěvky

Se zombie střílečkami jako by se poslední dobou roztrhl pytel. Odstartovala to asi hra Left 4 Dead, dneska si můžeme zahrát hry jako je Killing Floor, Dead Island, Walking Dead: Survival Instinct, DayZ a další. Dokonce i hry, které nejsou na zombících přímo založené, je často v nějaké podobě obsahují, například Call of Duty: Black Ops nebo Saint’s Row: The Third.

Ve žádné z těch her ale zombíci nemají tu jednu klíčovou vlastnost, díky které v jiných médiích působí jako hrůzostrašná monstra – když tě kousnou/škrábnou/zabijí/zraní, tak se proměníš v jednoho z nich. Čestnou výjimku tvoří adventura Walking Dead a možná ještě ZombiU. Ve všech ostatních hrách plní zombíci jen funkci terčů, vzhledem odlišených cílů, do kterých je OK střílet.

Proč tomu tak je a co to má společného s nacisty a teroristy? Ve střílečkách terče potřebujeme. Pokud nemá hra ambice vyšší než být “jen” bezduchou zábavou, tak hráč nesmí moc přemýšlet. Když si totiž začne klást otázku “koho to střílím a proč?”, iluze se rozpadne a pokud hra tyhle pocity nevyvolává záměrně, tak hráče přestane bavit. Kdo by byl řekl, že lidem nebude zabíjení desítek, stovek, tisíců lidí připadat v pořádku? No, a právě od toho tu jsou zombíci, nacisti, teroristi a jiná havěť – prezentují morálně přijatelné cíle, s jejichž odpravením nebude mít hráč sebemenší problém.

Když se podíváte na průměrného nepřítele v libovolné střílečce, uvidíte znaky, které budou ukazovat “tohle není člověk”. Uniformy, zakrytý obličej, fanatické chování bez ohledu na osobní bezpečí. Nálepka “banditi”, “mutanti” nebo “zrádci”. Jenomže to se s neustále se zlepšující grafikou stává těžší a těžší. Wolfensteinu 3D stačil sprite v nízkém rozlišení a výkřik “Shutzstaffel!”, ale dnešní době vládne realistická grafika a právě ta o nacistech odhalí ten fakt, že to nakonec byli jen lidé. Lidé s mozkem vymytým fanatickou ideologií, ale přesto lidé. A tak museli být nahrazeni. Hry chvíli tápaly – emzáci a roboti jsou fajn, ale omezují žánr hry na sci-fi. Vojáci s plynovými maskami nebo hnědí teroristé (často s hlavou omotanou turbanem) nějakou dobu jakž takž fungovali, ale dříve nebo později by narazili na stejný problém jako nacisti.

Zombíci představovali elegantní řešení – zapadnou v podstatě do jakéhokoliv žánru, se zlepšující se grafikou jsou čím dál tím odpornější a jejich zabíjením vlastně poskytujete službu nejen jim, ale všem ostatním živým lidem, které by mohli nakazit. Jako nepřátelé v moderních hrách jsou dokonalí. To, že nenaplňují obvyklé zombie konvence se nějak okecá, nakonec on samotný zombie žánr taky není jednotný. Že zombíci umí běhat? Oni nejsou nemrtví, ale nakažení virem. Že je jich víc druhů? Virus své oběti mutuje. Protagonisté se nikdy nenakazí? Jsou to bacilonosiči, nakažení jsou ale neprojevují se u nich symptomy.

Kdy příliv zombíků skončí? Těžko říct. Možná nastane chvíle, kdy budou graficky tak věrně znázornění, že se z nich bude hráčům dělat fyzicky špatně. Nebo se na světě objeví skutečná zombie nákaza. A nebo si možná vývojáři prostě řeknou, že je na čase zkusit něco nového.

Mimochodem, tomuhle “odlidštění nepřítele” se říká “othering” a je to celkem standardní propagandistická technika. Všímejte si toho, kdykoliv se mluví o “nepřizpůsobivých”, “teroristech”, nebo “útočnících”. Přesně to totiž dělal Hitler.

Advertisements
Comments
  1. Kdyby byl protagonista bacilonosičem, tak by šířil zombie nákazu a nakonec by ho picli.
    To je zajímavé. Kolik her má Outer limits ending?

    • Jack says:

      Přečti si komiksy k Left 4 Dead, jestli jsem je správně pochopil, tak protagonisté právě jsou bacilonosiči, a armáda je moc v lásce nemá…

Zanechte komentář

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s