O herní hudbě

Posted: 14/04/2013 by Jack in Příspěvky

Dosud se tu neobjevil žádný článek o herní hudbě, přestože je slibuji v “O nás“. Zjistil jsem totiž, že je to téma, o kterém nedokážu dost dobře psát. I když ji mám rád a poslední dobou neposlouchám prakticky nic jiného, nejsem hudebně vzdělaný člověk a tak nedokážu popsat, v čem je ta která skladba výjimečná. Měl jsem na hudebce dávat větší pozor. V tomhle postu se tedy alespoň pokusím ukázat vám pár věcí, které stojí za to si poslechnout, na nějaké fundovanější rozbory si asi budete muset najít někoho vzdělanějšího.

Co se týče oficiálních soundtracků, nedávno se mi zalíbil ten ze hry The Showdown Effect,
<nestydaté selfpromo>o které můžete na tomhle blogu najít video</nestydaté selfpromo>. Hra paroduje akční filmy 80. let a k tomu samozřejmě potřebuje drsný rockový podkres i v menu. V samotné hře pak hudba začne hrát až ve fázi Showdown – místo toho, aby zápas prostě skončil vypršením času, se hra přepne do módu Last Man Standing, aréna se “zdrsní” (začne hořet, vybuchovat, létá nad ní drak/UFO) a začne hrát hudba. Ta je jiná pro každou mapu, téma je sice vždy stejné, ale liší se nástroje. “Defaultní” verze hraje v mapě Big Showdown in Neo Tokyo, v mapě Castlemania můžete slyšet téma v podání “středověkých” nástrojů. Kromě toho se to téma ještě vyskytuje v hudbě na pozadí, například ve výtahu, v krčmě nebo ve skvělé sborové verzi v kostele. Takovéhle detaily podle mě docela dobře vytváří “osobnost” hry.

Kromě toho jsem nedávno přestal poslouchat soundtrack ke hře To The Moon. Ne snad proto, že by byl špatný, ale je to smutná hra a soundtrack ty pocity pokaždé znovu vyvolá a já jsem nerad smutný. V tomhle ohledu jsem  docela jednoduchý. Nevím, jak na vás bude fungovat, jestli jste tu hru nehráli, ale zkuste si poslechnout hlavní téma a nebo Everything’s Alright. Nebo ještě lépe, zahrajte si ji.

Když o tom tak teď přemýšlím, uvědomil jsem si, že si nepamatuju jedinou skladbu z adventury The Walking Dead, nebo jestli vůbec měla nějaký soundtrack. To je dobře. Teoreticky by hudba měla dokreslovat atmosféru, aniž by si jí člověk všiml. The Walking Dead je v tomhle ohledu bezchybná, atmosférická, emocemi nabitá hra. Vyvolat emoce správnou výraznou skladbou je podle mě docela jednoduché (viz libovolný film od Disneye) a to, že se to Telltale Games povedlo i bez téhle berličky, svědčí o jejich zručnosti.

Nejen soundtracky živ je člověk. Kolem herní hudby dobře funguje i scéna fanouškovské tvorby. Stránka OverClocked ReMix je pravděpodobně ta největší komunita, kde se  shromažďují nadšenci, hudebníci a skladatelé a předělávají herní skladby. Dokonce si můžete stáhnout alba, která obsahují remix všech skladeb z původní hry, za zmínku stojí například DooM: The Dark Side of Phobos,  Doom II: Delta-Q-Delta a Super Street Fighter 2 Turbo HD Remix (Nejkomplikovanější název ever).

Na OCReMix ale nejsou všichni. Například kapela Miracle of Sound, která skládá (mimo jiné) písničky o hrách – mají vlastní hudbu i text, ale snaží se zachytit atmosféru té které hry. Dost pomůže, když ty hry znáte, ale myslím, že obstojí i samy o sobě. Za poslech stojí určitě Sovngarde Song (podle Skyrimu), Fire In Your Hole (podle Bulletstormu) a Commander Shepard (podle My Little Turian: Biotics is Magic). Prohlédněte si jejich stránky a pusťte si písničky podle her, které znáte, a určitě nebudete zklamáni.

Na YouTube má kanál uživatel, který si říká FamilyJules7X. Ten nahrává covery všech možných herních skladeb a mě si získal především coverem skladeb ze Super Meat Boye a Binding of Isaac. Kromě těchto a mnoha dalších skladeb (hlavně z her na Nintendo 64) nahrál i několik tutoriálů, jak je hrát na kytaru, takže se i vy můžete naučit hrát něco cool.

Pokud máte náladu na něco veselejšího, můžu vám doporučit Brentalflosse. Ten je nejznámější svojí sérií “*jméno hry* WITH LYRICS” což je přesně to, jako co to zní. Vezme hudbu ze hry (nejčastěji pecky z NES), napíše k ní text a nahraje výsledek. Výsledek je naprosto k popukání. Skvělá je třeba Contra WITH LYRICS, Duck Tales WITH LYRICS a Civilization WITH LYRICS.

Jak píšu na začátku, rád bych upozorňoval na kvalitní hudbu, ale k detailnímu rozboru jednotlivých skladeb mi chybí znalosti. Nechci dělat zvláštní post pro každou písničku, která se mi zalíbí, ale ani takovýhle “link dump” nepovažuju za ideální formu. Co vy? Vyhovuje vám? Nebo byste byli raději za stránku S-GameBlogu na Facebooku, která by sdílela “skladbu dne”? Nebo playlist na YouTube? Prosím, vyjádřete se v komentářích.

Advertisements

Zanechte komentář

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s