Fake geek girls

Posted: 15/02/2013 by Jack in Úvahy
Tags: , ,

Poslední dobou na Internetu čím dál častěji čtu o “fake gamer girls”, “fake nerd girls” a “fake geek girls” – holkách (ženách, dámách, …), které předstírají, že mají rády hry, sci-fi a další geeky věci, ale ve skutečnosti je rády nemají. Důvod takového jednání má být potřeba být v centru pozornosti za každou cenu a předstíráním zájmu o geeky věci chtějí vytěžit doposud nedotčená ložiska pozornosti nerdů, geeků a hráčů. Většina z toho, co čtu, je ale odsouzení těch, co si myslí, že něco jako “fake geek girl” vůbec existuje, důvody proč je takovéhle odsuzování škodlivé atd. Je pravda, že existuje meme “Idiot Nerd Girl” a tu a tam se najde nějaké to video, které možná “fake geek girls” odsuzuje, takže je možné, že jen žiju v bublině, do které se všechny ty fake gamer girls píšící statusy jako “Hraju video hry :):) jsem takovej nerd XD” nedostanou a jsou v ní jen moji dobří, krásní a inteligentní přátelé kteří podporují rovnoprávnost a rozhodně by prokoukli, kdyby jim někdo na blogu očividně pochleboval.

Internet nabízí velké množství fotografických materiálůkteré dokazujíže je spousta holekkteré nemají nejmenší ponětí,
jak se hrají hry. Ano, tyhle fotky vypadají dost uměle a nepřirozeně, a pokud zrovna nejde o fotky z fotobank (které vypadají uměle a nepřirozeně bez ohledu na to, co je na nich), člověk by mohl pochybovat, že holka, co je na nich, skutečně hraje hry. Zajímavé je, že nikdo nezpochybňuje herní zkušenosti fotografa. Takovéhle fotky jsou pečlivě pózované a naaranžované aby vypadaly dobře, a mají zachycovat spíše ženskou krásu než hraní videoher. Rozčilovat se nad takovými fotkami je jako rozčilovat se nad nepřesným zobrazováním instalatérů v pornu (ačkoliv nepochybuju o tom, že přesně tohle je na programu Světové Instalatérské Rady).

Ale to se pohybujeme jen na Internetu. Existují “fake geek girls” i IRL, nebo jsou fake? Nebylo by to poprvé, co se lidi začali rozčilovat kvůli fenoménu, co vůbec neexistoval. Holky, už vás někdo na conu zjebal za to, že jste si dovolily mít na sobě N7 tričko a přitom jste nevěděly, jestli je Incisor lepší než Viper? Kluci, už jste někdy zjebali nějakou holku za to, že si dovolila mít na sobě kostým Batgirl ale nevěděla, jestli je Barbara Gordon nebo Stephanie Brown? Přiznám se, že když jsem na conech začal vídat sexy holky v odhalujících kostýmech, moje první myšlenka byla: “Tahle holka sem nepatří”. Bylo to dávno, nejsem na to pyšný a už to neplatí. Ale jestli jsem takovouhle mentalitu měl, tak ji mohli mít i ostatní, co by podle ní i jednali a dotyčné holce dali vědět, co si o ní myslí (ať už osobně, nebo po Internetu).

Mohly by teoreticky existovat holky, co předstírají zájem o hry, jenom aby získali něčí pozornost? Rozhodně! Hry jsou dneska mezi mládeží mainstream (viz CraftCon, LegendCon) a pokud je kluk takový outsider, že má rád domácí úkoly a mytí nádobí (fakt netuším, co je dneska mezi puberťáky out) nebo se holce zalíbí nějaký statný Minecrafter, věřím, že mohou předstírat zájem o hry, aby lépe zapadli do kolektivu a mohli si vychutnávat blízkost svých idolů. Ale to není nic nového, tak to bylo, už když jsem chodil do školy já. Konec konců, sám jsem taky strašně chtěl chodit na párty a diskotéky, což byla, pokud si dobře pamatuju, primární forma zábavy když jsem chodil na gympl. Když už jsem tam ale byl, tak jsem nevěděl, co tam mám dělat a určitě jsem musel strašně vyčnívat z davu. Nikdo mě tehdy neobvinil z toho, že jsem “fake párty boy” a nepředpokládám, že by se v párty médiích řešila nenávist k “fake party boys”.

Možná to pramení právě z toho, že videohry jsou dneska mainstream. Kdo to s hraním her myslel za mých časů vážně, musel umět ovládat autoexec.bat a config.sys, učit se anglicky a rozumět počítačům, znát obskurní pojmy jako je RAM, megabajt, megahertz atd. To znamenalo, že spoustu času trávil před obrazovkou a ve společnosti spolužáků byl více méně vyvrhel (alespoň do té doby, než potřebovali poradit s počítačem). Dneska hráčům stačí pořídit si v libovolném obchodě s elektronikou herní konzoli (včetně tematického oblečení a doplňků) a můžou bez problémů pařit bez sebemenší námahy či sociálních postihů. Člověk má tak nějak dojem, že ty strasti patří k plnohodnotnému pařanskému zážitku a proto si ti nově příchozí nemůžou říkat pařani. To je ale osud každé subkultury – když dnes vlezete do obchoďáku, vylézt můžete jako pankáč, metalák nebo emo, komplet s roztrhaným oblečením, patřičně šíleným účesem a náručí příslušných CD a to i přes to, že např. právě punk (pokud vím) vzniknul jako protest přesně takovéhle monetizace subkultur. Pochybuju, že z takových nováčků jsou staří členové nadšení a je možné, že herní kultura se s tím vyrovnává právě fenoménem “fake gamer girl”.

Existuje ale ještě jedna kategorie “fake gamer girls” tentokrát velice skutečná, ale známá spíše pod označením “booth babes”. Sem patří všechny ty hostesky co rozdávají Red Bully, letáky a další zbytečnosti. To se takhle někdo ve firmě rozhodne, že “sex prodává”, najme pár modelek, obleče je do něčeho sexy a pošle je dělat reklamu. Problém je, že poučka “sex prodává” neplatí univerzálně a pokud “booth babes” propagují produkt, který se sexem nemá nic společného, potenciální zákazníky spíše popuzují. Možná jsem přecitlivělý, ale když vidím v reklamě polonahou ženskou, jako by mi ta reklama říkala: “Náš produkt se ničím neliší od konkurence, tak tady se podívej na kozy a zadek a teď si ho padej koupit, ty primitive.” Konkrétně u her trpěla výstava E3 tím, že tam hry propagovaly hlavně “booth babes” které o ní nic nevěděly ale někoho, kdo na hře pracoval, je do ní zapálený a hodně o ní ví, tam člověk nepotkal. Zde pojem “fake geek girl” získává nový rozměr v případě, kdy jsou “booth babes” pouze virtuální.

Myslím si, že “fake gamer girls” jsou neexistující problém, něco jako Troll Quotes. Pravé ženské hráčky mezitím čelí spoustě problémů. Věděli jste například, že je vědecky dokázáno, že holkám se v online hrách nadává zhruba třikrát víc, než chlapům? Co z toho vyplývá? Že hráči jsou elitistické misogynní svině trpící utkvělou představou, že jejich pozornost je v Říši holek™ vzácnou a žádanou komoditou.

Advertisements
Comments
  1. Hezký článek. Ale docela žasnu, že bych se mohl dožít doby, kdy slečny začnou předstírat zájem o geek věci,nedej bože PC hry, aby byly cool a in. Mé patnáctileté já by se mi vysmálo (a kdybych zmínil, že bude Epizoda VII, tak už by už volalo Bohnice:)

Zanechte komentář

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s