Retro hraní – Castlevania: Symphony of the Night

Posted: 12/02/2013 by Jack in Retro hraní
Tags: ,

Castlevania je japonská herní série o tisíciletém boji Belmontů, legendárního klanu lovců upírů, proti Drákulovi. První hra vyšla v roce 1986 na FamiCom (japonský předchůdce legendárního NES) a od té doby vyšlo přes třicet her na všechny možné herní konzole. Bohužel, PC ostrouhalo, což bude pravděpodobně důvod proč je tato série u nás tak málo známá. Hry v sérii jsou nejčastěji 2D skákačky, i když se objevily 3D hry ve stylu God of War, bojovky a další žánry. Castlevania dala také vzniknout novému žánru RPG zvanému “metroidvania” (pojmenovanému podle her Castlevania a Metroid), kde hráč prozkoumává velkou mapu a získává nové schopnosti (např. vyšší skok, plavání apod.), které mu postupně otevírají další a další prostory a cesty. Castlevania má spletitý příběh, který ale není vyprávěný nijak konzistentně, protože jednotlivé hry nevycháely v chronologickém pořadí. Proto jsou jednotlivé hry víceméně samostatné a nezávislé na znalosti předchozích her a faktů. Díky tomu si můžete s zahrát jen to nejlepší z celé série, aniž byste měli pocit, že přicházíte o kusy příběhu. A když mluvíme o tom nejlepším:

Castlevania: Symphony of the Night vyšla v roce 1997 pro Sony Playstation a je obecně uznávaná za jednu z nejlepších her jak pro tuto konzoli, tak vůbec. Je pokračováním hry Castlevania: Rondo of Blood a navazuje na její příběh, ale všechno, co z něj potřebujete vědět se dozvíte v prologu SotN. Hlavním hrdinou je Alucard, syn Drákuly, který opět cítí jeho zlo a vydal se do Castlevanie ho zastavit. V hradu potká mnoho různých nepřátel ale i spojenců kteří mu s jeho úkolem pomohou.

Tahle hra vyšla v době, kdy se všichni vývojáři snažili využít síly PSX pro 3D grafiku. Protože ta byla ale ještě v plenkách, výsledky vypadaly často dost rozpačitě. Díky tomu, že je SotN 2D, vypadá i po létech naprosto nádherně. Využívá všech fíglů, efektů a grafických vylepšení, které vývojáři objevili během dlouhé historie 2D her a sem tam přidává nějaké ty 3D efekty, například pro vylepšení pozadí, otáčejících se předmětů atd. Stejně tak hudba a zvuky jsou skvělá (jak už je pro Castlevanii tradicí). Trochu pokulhává anglický dabing a překlad, ale tahle hra není založená na příběhu.

Přestože tentokrát neovládáme člena rodu Belmontů, hratelnost založená na taktizování, znalosti nepřátel, sub-zbraní a vlastních schopností zůstala zachována a vylepšena. Alucard postupným levelováním získává na síle, nachází a může se vybavit všemožnými zbraněmi, štíty, zbrojemi a dalšími doplňky, umí kouzlit (což bohužel není ve hře zdokumentováno) a navíc v průběhu hry získává upírské schopnosti proměny v netopýra, vlka nebo oblak mlhy. Příběh hry má více konců a rozhodně to není jen volba, které tlačítko stisknete na konci hry – pokud nedáváte pozor a neposloucháte, co vám říkají NPC, pravděpodobně dostanete ten nejhorší konec, který vám nechá hořkou pachuť a pocit, že jste rozhodně neviděli všechno, co hra nabízí. Vzhledem k tomu, že tento konec nastane zhruba ve čtvrtině hry, budete mít pravdu.

Castlevania: Symphony of the Night je skutečně výborná hra, která ani po létech neztratila nic ze svého kouzla. Pokud vás láká právě žánr metroidvanií, alternativami jsou jedině další hry ze série Castlevania (např. Aria of Sorrwow), které ale jsou většinou pro přenosné konzole a nevypadají tudíž tak dobře, hry ze série Metroid nebo hra Shadow Complex, která vyšla na Xbox Live Arcade.

Jak to seženu?

Castlevania: Symphony of the Night se dá koupit na Xbox Live Arcade, Playstation Network a je součástí Castlevania: Dracula X Chronicles pro PSP. Pokud nemáte ani jednu ze zmíněných konzolí, můžete si na PC rozchodit emulátor PlayStation. Na emulátoru ePSXe funguje Castlevania bez problémů, ačkoliv pro tento emulátor je ještě navíc potřeba stáhnout grafické pluginy a hlavně BIOS PSX. Navíc, pokud nemáte gamepad, si potřebujete nakonfigurovat ovládání klávesnicí tak, aby bylo pohodlné jak ve hře, tak v jejích menu obrazovkách (problém emulátoru ePSXe je v tom, že neumožňuje změnit ovládání když na něm zrovna běží hra). Emulátory PSX existují i pro tablety a telefony s Androidem, většinou jsou placené a potřebují poměrně slušný telefon (nebo tablet) k tomu, aby na nich hry běhaly plynule.

Advertisements

Zanechte komentář

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s