Chvála retro hraní

Posted: 11/02/2013 by Jack in Retro hraní
Tags:

Ve hrách jsem byl vždycky o něco pozadu za ostatními. Když jsme v počítačové učebně základní školy pařili Wolfensteina na 386kách, my měli doma Didaktik Gama a 8086. Zatímco kamarádi ze střední vesele platili 150 Kč za CDčko jedinému člověku na gymplu, který měl doma vypalovačku, já si nosil domů hry na disketách. Poté, co moje první počítače odešly do zaslouženého odpočinku, koupili moji rodiče 286ku s černobílým grafickým adaptérem Herkules. To rozhodně nebyl stroj na hry – těch pár her co se nám podařilo převést z 8086 na něm běhalo moc rychle, a jiné prostě nebyly.
Už si nepamatuju, jak se na ní objevil emulátor ZX Spectra, ale to byl průlom. Černobílý monitor nevadil (vždyť Didaktik jsme také měli připojený k černobílé televizi), procesor 286ky ho dokázal rozěhnout na úctyhodných 89% rychlosti a díky školnímu internetovému připojení jsem měl přístup k prakticky neomezené knihovně všech těch úžasných her, o kterých jsem četl v časopisech. Když se mi konečně podařilo našetřit si na 386ku (dokonce s barevným displejem a CD mechanikou), i já jsem vyplázl 150 Kč za CD, z katalogu jsem si vybral ostatními opovrhovanou položku “Staré hry” a doma zjistil, že obsahuje skutečně to nejlepší, co jsem na ní mohl spustit – Doom, UFO: Enemy Unknown, Warcraft, Monkey Island 2 a další libůstky. To byly časy.

Lákadlo retro her ale není jenom v nostalgii. Za celou historii her vyšla spousta vyjímečně kvalitních her a spoustu z nich člověk mohl v našem malém kousku světa jen těžko shánět. Konzole u nás nebyly až donedávna příliš populární (až na levné kopie NES) a tak spoustu z nás série jako Zelda, Castlevania nebo Final Fantasy zcela minuly. Pokud se nebudete omezovat jen na posledních pár let herní historie, zjistíte, že vás čeká nepřeberné množství her, jaké dnes již prostě nevznikají – tahové strategie, point-and-click adventury, hry s humorem založeným na vtipech místo popkulturních referencí.


Tohle samozřejmě ví i distributoři her a proto čas od času vydávají nějaký ten HD remake nebo oživí jednu z polozapomenutých sérii. Problém s nimi ale je v tom, že v rámci různých obchodů se značkami, studii, bankroty atd. je spousta práv na kvalitní hry, které by si remake zasloužily, v rukách někoho, kdo naprosto nemá zájem nebo kapacitu něco takového udělat. Často se také stává, že remake absolutně nezachovává ducha původní hry a nebo je to dokonce jen značka nalepená na naprosto nesouvisející hru. Jediný způsob, jak oživit slávu takových klasik, pak spočívá v tom hrát je v jejich původní podobě.

Další výhodou starých her je samozřejmě fakt, že k jejich spuštění nepotřebujete nijak závratně výkonný počítač – ten notebook, který jste před léty dostali od rodičů na studium na vysoké škole, dokáže rozeběhnout emulátory všech konzolí až po PS2. Pokud chcete hrát na cestách něco lepšího než Angry Birds, není problém nainstalovat na mobil nebo tablet emulátor a hned si můžete vychutnávat skvělé adventury, strategie RPG a spousty dalších žánrů, které mobilní vývojáři nejsou ochotní nebo schopní vyvíjet. Pokud se vám ale nechce nic instalovat, jsou i emulátory, které běží v okně prohlížeče.

A pokud máte silnější počítač a nechcete, aby jeho jádra ležela ladem, emulátory umožňují zapnout vylepšení, o kterých se původnímu hardwaru ani nesnilo. Možnost kdykoliv ukládat pozice je dnes už téměř samozřejmostí, stejně tak možnost hru podle potřeby zrychlit nebo zpomalit. Pokud si myslíte, že pixely rozlišení 256 x 224 by na vaší 40” FullHD plazmě byly velké jako kostičky Lega, můžete zapnout různá grafická vylepšení, od upscalování 2D grafiky až po pokročilé metody filtrování textur a rendering ve vyšším než nativním rozlišení u 3D grafiky.

Kvalitních starých her je nepřeberné množství – a to doslova. Proto zde budu psát o starých hrách a sériích, které vás mohly minout, včetně detailů jak je rozchodit a vylepšit.

Advertisements

Zanechte komentář

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s